,,Laboratoria Przyszłości"
Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.
Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Łączna wartość projektu to 30 000,00 zł.
Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt: Drukarkę 3D, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami (arduino), aparat fotograficzny z akcesoriami (oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy), stacja lutownicza i inne.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.
Przygoda z robotyką w klasie VII rozpoczęła się !!!
2023/2024
Uczniowie klasy siódmej w zespole: Kacper Sanocki, Miłosz Gomółka, Mateusz Woźniak oraz Wojciech Biernacki na zajęciach informatycznych zaczęli składanie podstawowej konstrukcji robota mBot Ranger.
Roboty te realizują funkcje poruszania się po płaskich powierzchniach i pokonywania umiarkowanych wzniesień, śledzenia linii i wykrywania kontrastowych elementów na podłożu, wykrywania przeszkód i pomiaru odległości do nich, reakcji na światło i dźwięk, pomiaru temperatury otoczenia, sygnalizacji akustycznej i optycznej, precyzyjnego pokonywania założonej trasy z wykorzystaniem czujników położenia, reakcji na pochylanie, pomiaru przejechanego dystansu, programowania w trybie bezprzewodowego połączenia z PC oraz ładowania programu do pamięci robota i jego pracę autonomiczną.
Praca zespołowa, a raczej zabawa szła im świetnie. W ciągu kilku godzin mBot Ranger był gotowy.
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Robot gotowy!!!
Zgrany zespół siódmoklasistów.
2024/2025
Uczniowie klasy VII w składzie: Wiktor Jurusik oraz Damian Setlak na zajęciach złożyli warsztat stolarski Zestaw Unimat 1 Basic i wykorzystali wyrzynarkę do wycinania szblonów w sklejce.
Poza tym wykorzystali zestawy modułów elektronicznych przeznaczonych do nauki podstaw elektroniki, mechatroniki i programowania. Zestaw składa się z procesora Arduino, kilku modułów elektronicznych takich jak wyświetlacze, diody, głośniki, silniki oraz aplikacji. Wiedza zdobyta podczas zajęć daje uczniom fundamenty, na których będą mogli budować bardzo wiele swoich kompetencji. Nawet jeśli nie każdy uczeń zostanie w przyszłości programistą, podstawowa znajomość programowania pomoże mu rozwiązywać wiele problemów w innych dziedzinach.
|