Lekcja on-line w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej „Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowy jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej”.
17 listopada 2021 r. o godz. 9.00 uczniowie naszej szkoły dołączyli do lekcji on-line w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Lekcja dedykowana była uczniom wszystkich szkół z województwa podkarpackiego. Jej celem było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży, edukacji historycznej oraz promocji postaw patriotycznych młodego pokolenia. Fundamentem lekcji był wykład Pana Kamila Kopery pt. „Cena odwagi i sprzeciwu – historia rodziny Ulmów”. Uczniowie zapoznali się z historią rodziny Ulmów i sytuacją Żydów podczas II wojny światowej. Wykład wprowadził uczniów do zagadnień związanych z Holokaustem i próbami jego przetrwania. Prowadzący bardzo ciekawie przekazał podstawową wiedzę dotyczącą ludności II Rzeczpospolitej ze szczególnym uwzględnieniem społeczności żydowskiej. Przechodząc z szerokiej, ogólnopolskiej perspektywy, do opowieści o życiu w podkarpackiej wsi Markowa przedstawił losy tamtejszych Żydów i ich chrześcijańskich sąsiadów. Opowieść koncentrowała się na okresie drugiej wojny światowej i uwarunkowaniach niemieckiej okupacji, w tym na okupacyjnym prawodawstwie i konsekwencjach sprzeciwu wobec jego nieludzkim zapisom. W trakcie zajęć została ukazana historia rodzin Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów z Markowej, historia która – mimo upływu lat – wciąż pozostaje żywa w pamięci społecznej. Mamy nadzieję, że zajęcia te były nie tylko okazją do poznania naszej wspólnej historii, ale także do czerpania wzorców oraz kształtowania własnego światopoglądu na gruncie szacunku i solidarności.
Lekcja realizowana przez WOJEWODĘ PODKARPACKIEGO i partnerów projektu „Wolna Niepodległa”, dofinansowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C.
|